4x4 Test
Pirelli Scorpion Ice & Snow Test
Yazar Administrator   

 Aracın gücü ve sürücünün deneyimi ne kadar mükemmel olursa olsun, doğru lastik seçimi yapmadan güvenli ve dengeli bir sürüş keyfi yaşamak olanaksızdır. Ancak araç-pilotaj ve lastik denklemi düşünülürken, denklemin 3 değil 4 boyutlu kurulması gerektiği genelde gözden kaçar. Çoğu sürücü denklemin 4. boyutunu –yani zaman boyutunu- önemsemez. Oysa “zaman” lastik seçiminde en önemli kıstaslardan biridir. Her “iyi” lastik, her “zaman” en uygun performansı vermez. Yılın sıcak mevsimlerinde kullanılacak lastikle soğuk mevsimlerinde seçilecek lastikler farklı özelliklere sahip olmalıdır.Tecrübeli 4x4 kullanıcıları, 4x4 araçlarının en önemli parçasına, lastiklerine doğru değer biçerler. Gerek yolun ani sürprizleri olsun, gerekse yol dışı engeller olsun araçlarından her koşulda istedikleri performansı alabilmelerinin nedeninin sadece aracın gücü ve kendi pilotajları olmadığının farkındadırlar. Aracın gücünü zemine uygun şekilde iletecek bir lastiğe sahip olmadan ne bu gücü ne de deneyimlerini, sınırlarında kullanamayacaklarını bilirler. Çoğu bu nedenle yol için ve yol dışı koşulları için ince eleyip sık dokuyarak araçlarına en uygun lastikleri seçerler. Yolda yol lastiği kullanırlar, yol dışında yol dışı lastikleri. Ya da farklı yol koşullarına uygun ATR lastikleri kullanırlar. Ve sorunu çözdüklerini düşünürler. Test Pilotu / Derya Kızıtaş....

Ayrıntılar ve fotograflar 4x4 Freelife Dergisi Kasım 2007 sayısında...

 
Şehirli İzci Skoda Octavia Scout
Yazar Administrator   

Skoda’nın 4x4 modeli Skoda Octavia Scout 4x4, ilk kez Auto Show 2006’da Türkiye’de meraklılarının karşısına çıktı. Hem yol konforu hem de limitli yol dışı kaçamakların otomobili olarak Scout, ilgi ile karşılandı. Ancak Türk otomobil kullanıcıları bu aracın piyasaya çıkması için 2007 Kasım ayını beklemek zorunda kaldılar. Octavia ailesinin bu en enerjik mensubu 140 HP gücündeki 2.0 TDI PD dizel motor seçeneği ile Türkiye’ye gelirken yanında bir de ödül getirdi. Skoda Octavia Scout, İngiltere’nin en çok satan off-road dergisi “4x4 Magazine“in 1988 düzenlediği “yılın 4x4”leri yarışmasında 10 üzerinden aldığı 8.5 puanla segmentindeki 60 modeli geride bırakarak birinci seçildi.

Ayrıntılar ve fotograflar 4x4 Freelife Dergisi Kasım 2007  sayısında...

 

 
1 yolculuk. 3 ayrı türde 4x4. 3 ayrı sürüş deneyimi.
Yazar Administrator   
Image

Daihatsu Terios, Mitsubishi L200 ve Chevrolet Captiva

Batı Karadeniz yolculuğu farklı parkurları deneyebileceğimiz uzun bir yol tecrübesi şansı sundu bize. Hem otoban, hem asfalt yollar, bozuk tali yollar hem dağ yolları ve tabii ki belirli noktalarda tamamen yoldan çıkıp off-road deneyimini yaşamak… Bu yolculukta konvoyumuzda üç ayrı tarz 4x4 aracı kattık. Kompakt bir SUV, Bir pick-up ve üst segment bir SUV. Bu araçların kiminin off-road kullanımında kiminin yol kullanımında avantajlarını biliyorduk. Bazısı konforda bazısı maliyette avantaj sunuyordu. Bu kez ailecek çıkılan bir uzun yol serüveninde ne artılar ve eksiler getireceklerini inceleyelim dedik.

Mitsubishi L200, Chevrolet Captiva ve Daihatsu Terioys, üçü de SUV olarak adlandırılıyorlar ancak kullanımda çok büyük farklılıklar gösteriyorlar. / Levent Uysal

Devamı 4x4 Freelife Dergisi Ekim 2007 sayısında

 
Mercedes ML 350
Yazar Administrator   
  Mercedes'in lüks SUV'u M Serisi ilk olarak 1997 yılında yollara çıkmıştı. Alman üreticinin Amerika'daki Tuscaloosa'daki tesislerinde üretilen otomobil 2005 başında yerini varisi yeni M Serisi'ne bıraktı. Yine Tuscaloosa'da üretilen yeni ML, tümü 7 ileri otomatik şanzımanlı 3.5 litre 272 HP'lik ML 350, 5.0 litre 306 HP'lik ML 500, 3.0 litre 190 HP'lik ML 280 CDI, 3.0 litre 225 HP'lik ML 320 CDI olmak üzere dört motorla satılıyor.
Devamını oku...
 
Kia Sportage 2.0 CRDi
Yazar Administrator   
 Mazda kökenli olan ve ilk nesli 1993'te tanıtılan Kia Sportage'in ikinci kuşağı, firma Hyundai &şorn;emsiyesi altına girdikten sonra onun teknolojisiyle tasarlanıp Tucson modeliyle birlikte üretildi. 2.0 litre 140 HP ve 2.7 litre 173 HP'lik benzinli ve 2.0 litre 112 HP'lik dizel motorlarla üretilen araç, manuel ve tiptronik otomatik şanzıman seçeneklerine sahip. 
Devamını oku...
 
Suzuki Grand Vitara XL-7 2.0 Diesel
Yazar Administrator   

XL-7 bir önceki Grand Vitara'nın platformu üzerinde ortak parçalar kullanılarak geliştirilmiş 7 kişilik bir SUV. İlk kez 2000 yılında Tokyo Otomobil Fuarı'nda tanıtılan aracın Amerika pazarına sunumu da 2001 Detroit Otomobil Fuarı'nda yapıldı. 

Devamını oku...
 

Giriş Formu


Kayıp Parola?

Fotoğraflar


4x4 Off-Road

Motosiklet

Doğa Gezileri

Oyun - Eğlence