Teknik Yazılar
Sentetik vinç halatları
Yazar Administrator   

 Vincin bir off-road’cunun hayatında ne denli büyük bir yardımcı olduğunu artık herkes biliyor. Bir kısım insan kullandığı ve ciddi sorunlardan kurtulduğu, bir kısım insan da kullanmadığı ve büyük sorunlar yaşadığı için vincin önemini anlamış durumda… Vinç kullanırken, dikkat edilmesi gereken şey belirli kurallara sıkı bir şekilde uymaktır. Çünkü vinç, özellikle ekstrem koşullar altında kullanıldığında, deneyimsiz ve dikkatsiz kişiler için gerçek bir tehlike olabilir. Gerilim altındaki çelik vinç halatı, kopma durumunda bir insanı ikiye biçebilecek enerjiye sahiptir. O nedenle vinç kullanılırken etrafında geniş bir güvenlik şeridi oluşturulması gerekir.Çelik halatların sakıncaları bununla bitmez. Ağırlığından ve esnek olmamasından ötürü kullanımda belirgin sıkıntılar yaratır. Üstelik belli bir süre sonra çelik halatın aşınmasından kaynaklanan kıymıklar da off-road’cular için can sıkıcı yaralanmalara neden olabilir. Bükülme sonucunda kolayca hasarlanabilen bu halatların tamiri de sorundur.

Ayrıntılar ve fotograflar 4x4 Freelife Dergisi Kasım 2007 sayısında...

 
Motorsikler Teorsi 2
Yazar Administrator   

 Arada bir tatsız olaylar da başımıza gelir motor dünyasında, bunlardan biri de motoru devirmek-düşürmektir. Önce sunu bilin ki motor, kendi başına ayakta durabilen bir şey değildir, yani bu meret düşebilir.Motosikleti düşürmek utanç verici diye düşünülür ve hatta alay konusu yapılır genellikle. Çoğu kimse motoru düşürmekten her ne pahasına olursa olsun kaçınılması gerektiğini düşünür, hatta tecrübeli sürücülerin asla böyle bir şey yapmadığı kanaati vardır. Birkaç yıl tecrübesi olup da motorunu düşürmemiş hiç kimse tanımıyorum, veya eninde sonunda bu durumla karsılaşmayacak hiç kimse düşünemiyorum. Şu “Kaç Paralık Dikkatiniz Kaldı” konusunu boşuna yazmadım, eğer geriye hiçbir şeyiniz kalmazsa benim ve şahit olduğum iki üç kişinin başına gelen sizin de başınıza gelebilir. Motordan iner, onu öylece bırakırsınız “güüüm” diye düşer! İnanılmaz geliyor değil mi? Ama yaşanmış gerçektir.

Ayrıntılar ve fotograflar 4x4 Freelife Dergisi Kasım 2007 sayısında...

 

 
Kalp Nakli
Yazar Administrator   

Active ImageSütten dili yanan yoğurdu üfleyerek yer derler ya; anladığım kadarıyla bu söz biz Land Rover’cilerin yakınından hiç geçmemiş. Daha önceki yazılarımdan birinde sözünü ettiğim 110 SW’ma kalp naklini, yoğun çalışmalar sonucu Eylül ayında gerçekleştirdik. Demek ki, bundan yaklaşık dört yıl önce bizzat gidip, Ankara’dan aldığım Ford motorunu eski 110 DCPU’ıma adapte ettirirken ve sonrasında yaşadığımız sıkıntılar bana hiç ders olmamış. / Ümit Çukurel

 Ayrıntılar ve fotograflar 4x4 Freelife Dergisi Kasım 2007  sayısında...

 

 
İnsanları tanıyan yeni ASIMO Avrupa'da görücüye çıktı.
Yazar Administrator   
Image

Honda’nın insansı robotu ASIMO, Barselona’da Avrupalılar’ın huzuruna çıktı. Yeni ASIMO, insanları tanıyarak etkileşim kurma, yakınından geçenleri selamlama, el ele yürüme, elinde tepsi ile yürüme gibi bir dizi yeni gelişmeye sahip.Yeni ASIMO’nun Avrupa’daki tanıtımı, Barselona Biomedikal Araştırma Parkı’nda ve Kent’in ‘Bilim Yılı’ etkinlikleri kapsamında Barselona Şehir Konseyi’nin işbirliğiyle düzenlenen II. Jornades de Robòtica’da gerçekleştirildi.

Devamı 4x4 Freelife Dergisi Ekim sayısında

 
ATV mevsimi geldi
Yazar Administrator   
Image

Arazi aracı istiyorsunuz, ama öyle büyük bir şey olmasın diyorsunuz. Büyük olmasın derken ciddisiniz, kafanızda motosiklet boyutlarında bir araç var. Ama motosiklet de istemiyorsunuz, çünkü 4x4 bir araca gereksiniminiz var. Üstelik ufak olsun ama güçlü, hızlı ve atik olsun istiyorsunuz. Hatta diyorsunuz, dayanıklı olsun ve istersem yük de taşıyabileyim. Hatta istersem yarışayım da… Eskiden olsa, dayak mı istiyorsun, derlerdi size. Şimdi, hangi ATV’yi istersiniz diyorlar

 

Devamı 4x4 Freelife Dergisi Ekim 2007 sayısında 

 

 

Giriş Formu


Kayıp Parola?

Fotoğraflar


4x4 Off-Road

Motosiklet

Doğa Gezileri

Oyun - Eğlence