4x4 Freelife Anasayfa arrow 4x4 Freelife Dergisi arrow bir sene böyle geçti...
bir sene böyle geçti...
Yazar Aysin Uysal   

2007 Off-Road sezonu geldi geçti, ama bakalım satır aralarında neler oldu bittti. Halit Ağan'dan dinleyelim...

2007 senesinde 7 yarış yaparak Türkiye Şampiyonasını tamamladık. Bakalım hangi il kaç yarış yapmış:
İSOFF            3 YARIŞ
KOSDER       1 YARIŞ
SOSDER       1 YARIŞ
ANDOFF       2 YARIŞ

Yarışçılar bu 7 yarışta 56 etap geçtiler. Bu etaplardan 3 tanesi Komiserler Kurulu tarafından iptal edildi. Geriye kalan 53 etabın dağılımı ise şöyle;
36 tane Mukavemet Etabı (orman)
16 tane Engelli Etap (kapılı)
1 tane Çift Kalkışlı Etap

Peki katılıma ne demeli? Bu sene yarışlarda bir rekor kırıldı. Off-road yarışlarında en fazla kayıt 38 ekiple bu sene İSOFF’a kısmet oldu. Tüm sezon boyunca da 50 ekip yarışlarda start aldı.

Start alan 50 ekibin illere göre dağılımı ise;
KOCAELİ      1
YOZGAT        1
DENİZLİ         2
TARSUS        3
İZMİR              3
ANKARA       4
SAKARYA     5
İSTANBUL     31

Bu 50 ekip hangi sınıflarda start aldı diye merak ediyorsanız, S1 sınıfının en kalabalık grup olduğunu söyleyelim hemen. En tenha grup ise S2 oldu.
S1       22
S2       7
S3       10
S4       11 

Start alan 50 ekip hangi araçları mı kullandı? Yine Suzuki’ler öndeydi. Onları Jeep’ler izledi.

 SUZUKİ                     18

JEEP                         13

PAJERO                   8

LADA                         5

DAİHATSU                4

LAND ROVER          1

NİSSAN                     1

 

  • Off-Road’un baharatı: Taklalar

 

Bu sene de en güzel taklayı kim atacak diye merak ettik. Bize sorarsanız bir

Ekip vardı ki birinciliği hak ettiler. Nitelik olarak olmasa da nicelik olarak rekor

kırdılar. Şampiyonada girdikleri her yarışta takla atma becerisini gösteren

Arman Özdemir – Hakan Altınordu ekibini kutluyoruz.

 

Ama bizce senenin taklası ödülünü ilk kez yarışçıların dışından biri aldı. İSOFF’un son yarışında neticeleri merkeze yetiştirmek isteyen süpürücü, dere etabında takla attı ve yarışta sadece yarışan ekiplerin değil görevli ekiplerin de dikkatle izlenmesi gerektiğini ortaya koydu. Karşınızda Yılmaz Özay – Tuncay Özay

 

En ilginç yarış hikâyesi: Kumda Huriler

Bu arada zor bir sezon geçirdik. Bazen çamurla, bazen kumla, bazen de soğuk ve sıcakla uğraştı yarışçı arkadaşlar. Tabii sonuçta bu kadar yorgunluk insanlarda değişik etkiler yaratıyor. Özellikle Müfit Çırpanlı – Orçun Koç ekibi senenin 4. Yarışında kumda batıp çıkmak için uğraşırlarken Orçun’un kumda gördüğü deve üstünde huriler, en ilgi çekici yarış sanrılarından biri olabilirdi. Tek farkla: Gerçek olmasalardı… Orçun cennete gittiklerini sansa da bir klip çekimi gördüğü gerçeği ancak yarış sonunda kafasına dank etti.

 

Uçulmazsa off-road olmaz…

Yarışta yerden havalanmak, hatta bazen hedeflediğin yere değil daha aşağılarda başka yerlere –bazen de ters olarak- konmak sıkça karşılaştığımız bir şey. Yarış organizasyonların görevi, yaptıkları yarışlarda yarış ve seyirci güvenliğini ön planda tutmaları ve yarışçıları adım adım izlemeleridir. Ama senenin 5. Yarışında yoldan çıkarak 70 metrelik uçuruma giden Ali Gökhan Yazıcı – Tarık Sağlam ikilisinin bulunmasını sağlayan tek şey cep telefonu çeken bir bölgede uçmaları oldu. Gelen giden olmayınca yarışçılar organizasyonu arayarak gelin bizi kurtarın dediler.

 

  • Bugün nikah yarın yarış

 

Yılın off-road gelini ile de bu sene Goodyear Wrangler Cup’da tanıştık. Mustafa Demirci düğün gecesinin ertesinde sabah start yerinde hazır ve nazırdı. Yanında gelin, altında süslü damat arabası ile. Tekrar mutluluklar.

 

  • Son olarak reklamlar.

 

İSOFF olarak senenin 6. yarışını planlarken ses getireceğini biliyorduk ama bu ses umduğumuzdan daha çok çıktı. İlk kez 1.2 katsayı ile koşulan bir yarış planladık. Yarışta 195 kişi görev aldı. 114 Gözetmen, 49 Etap Görevlisi, 9 Sağlık personeli, 8 İtfaiye görevlisi, 4 Lojistik personeli, 8 Merkez çalışanı ve de 3 dalgıç. 49 adet 4x4 araç, 4 Ambulans, 3 İtfaiye aracı, 2 JCB, 4 Traktör, 1 Sivil Savunma aracı ve botu, 4 Panel-van, 5 Servis midibüsü kullanıldı.

 
< Önceki   Sonraki >

Giriş Formu


Kayıp Parola?

Fotoğraflar


4x4 Off-Road

Motosiklet

Doğa Gezileri

Oyun - Eğlence