4x4 Freelife Anasayfa
Otomotivde yeni renk trendleri: Gümüş grisinin hakimiyeti bitiyor mu?
Yazar Aysin Uysal   

 

55 yıldan uzun bir süredir araç piyasasındaki renk istatistiklerini inceleyen DuPont, bu yıl hazırladığı “Global Renk Popülaritesi Raporu”nda, dünyada en çok tercih edilen renkleri coğrafi bölgeler bazında ortaya koyuyor. Bu araştırma, firmaların global otomotiv pazarına yönelik renk paleti taleplerini daha iyi karşılamalarına destek veriyor.

 

200 yıllık bilim şirketi DuPont’un otomotiv birimi tarafından her yıl yayınlanan “Global Renk Popülaritesi Raporu”, otomotiv piyasasında tercih edilen renklerin incelenerek, coğrafi bölge bazında sunulduğu tek rapor olma özelliğini taşıyor. Rapor, tüketicinin seçimleri doğrultusunda hazırlanan otomobil rengi trendlerini analiz ederken, otomotiv sektörünün geleceğine de yön veriyor. DuPont otomotiv birimi tarafından bu yıl hazırlanan rapora göre, 7 yıllık birinciliğinin ardından gümüş rengi, beyaz / inci beyazı ile zorlu bir rekabete girdi. Rapora göre Kuzey Amerika’da beyaz, liderliği zorluyor, Japonya’da ve Meksika’da ise, beyaz, kesinlikle gümüş renginden fazla tercih ediliyor. Avrupa’da ise genelin aksine siyah, hala otomotiv piyasasının % 25’iyle lider konumda.

Raporun yansıttığı sonuçlara göre DuPont, bu yıl beyaz/inci beyazını trend değiştiren renk olarak görüyor. Birçok ülkede otomobilde beyaz tercihinin, yıllardır hüküm süren gümüş renginin önüne geçtiği görülüyor. Beyazın yanı sıra kırmızı da önemini arttırmaya devam ediyor ve neredeyse tüm segmentlerde daha canlı bir renk olarak görülüyor.

Pantone Renk Enstitüsü Müdürü ve “Renk: Mesajlar ve Anlamlar” kitabının yazarı Leatrice Eiseman bu yılki DuPont raporunda beyaz/inci beyazına olan talep artışını görmenin kendilerini şaşırtmadığını, ev döşeme, moda, tüketici ürünleri ve endüstriyel tasarımda olduğu gibi otomotivde de saflığın ve minimalizmin rengi olan beyazla global trendlerin takip edildiğini belirtiyor.

Renkteki global trendler;
Global açıdan, tüm renk tercihi gümüşten, griye kaymaya başladı. Beyaz/inci beyazı, yüksek hacime bağlı olarak kamyon ve arazi araçları için çok önemli bir renk olmayı sürdürüyor. Bu durum ayrıca, lüks alıcı ve diğer segmentler arasında beyaz/inci beyazına yönelik talep artışıyla da de ifade ediliyor. Kırmızının popülaritesi global olarak, toplam %2 oranında artış ile önemli bir büyüme gösteriyor. Kırmızı, turuncu gibi canlı renkler ise aracı kişiselleştirmek isteyenlerin seçimi olarak öne çıkıyor.

Bölgelere ve Seçilen Ülkelere göre Renk Popülaritesi Verileri
Kuzey Amerika – Beyaz/inci beyazı, genel piyasanın yüzde 19’u ve kamyon/arazi aracı piyasasının yüzde 26’sı oranında toplam popülariteye sahip. Gümüş, orta/CUV ve kompakt/spor segmentlerinde hakimken, beyaz/inci beyazı Kuzey Amerika’da lüks segmentte siyah ile popülaritede çok yakın ilerliyor, ancak 2006 DuPont raporundan bu yana popülaritede yüzde 5’lik bir gerileme kaydetti.
Meksika – Beyaz/inci beyazı, ülke toplam piyasasının yüzde 32’si ile liderliği aldı. Gri ve kırmızı sırasıyla yüzde 15 ve yüzde 13 oranlarıyla Meksika’daki ilk üçü oluşturdu.
Brezilya – Rapor dâhilinde bağımsız bir segment olarak, Brezilya'da gümüş, piyasanın yüzde 34’ü ile ülkedeki toplam renk popülaritesinin başında geliyor. Siyah yüzde 23 ile açık ara ikinci ve gri ise yüzde 15 ile üçüncü sırada yer alıyor.
Avrupa – Siyah, piyasanın yaklaşık yüzde 25’i ile gümüşü geçerek ve geçen yıla ait raporun yüzde 1 üzerinde olarak, en popüler renk olma özelliğine sahip. Siyah, üçüncü sırada yer aldığı MPV kategorisinin haricinde, Avrupa’daki tüm araç segmentlerinde kesin lider konumda. Amerikan beğenilerine benzer olarak, siyah metalik efektler de önem kazanıyor. Gri renk ve daha canlı temel renkler olan mavi ve kırmızı gibi renklere olan bağlılık da saptanabiliyor.
Japonya – Beyaz/inci beyazı piyasanın geçen yıla ait popülaritesi ile bağlantılı olarak toplam yüzde 24 gibi bir oranla lider. Gümüş, 2006 raporunun yüzde 5 aşağısında kalarak, yüzde 22 ile yakın ara ikinci sırada yer alıyor. Kuzey Amerika’ya benzer şekilde, gümüş, Japonya’daki orta ve kompakt/spor segmentlerinde ön sıralarda yer alıyor.
Çin – Gümüş ve siyah arasındaki yarış çok çekişmeli – gümüş sadece yüzde bir ile önde. Beyaz/inci beyazı, mavi ve kırmızı renkleri ülkede griyi takiben ilk beşte yer alıyor.
Güney Kore – Gümüş piyasanın yüzde 39’u ile lider konumda yer alıyordu. Beyaz/inci beyazı piyasanın yüzde 25’ini, siyah ve siyah efekti yüzde 22’sini temsil ediyor.

 
 
 
 
< Önceki   Sonraki >

Giriş Formu


Kayıp Parola?

Fotoğraflar


4x4 Off-Road

Motosiklet

Doğa Gezileri

Oyun - Eğlence