4x4 Freelife Anasayfa
Mitsubishi Lancer Evolution (D)evrimi
Yazar Aysin Uysal   

5 Dünya Ralli Şampiyonluğu, Doğu Afrika Safari veya the Bandana gibi en zorlu rallilerdeki zaferlere sahip Lancer Evolution, 1973’te Lancer 1600 GSR ile başlayan, 1980’de EX 2000 Turbo, 1992’de ilk Lancer Evolution ve sonraki sekiz nesil ile devam eden Mitsubishi spor otomobillerinin en gelişmiş modeli olarak tüketicilerin karşısına çıkıyor. Mitsubishi’nin Türkiye temsilcisi Temsa, Yeni Lancer Evolution X modelini, 2008’in ikinci yarısında Türkiye pazarına sunacak.

Mitsubishi’nin motor sporlarındaki iddiası ve heyecanının simgesi haline gelen Lancer Evolution X, Evo serisinin en son modeli olarak kendini gösteriyor.

Bir modern klasik olan yeni Lancer Evolution, otomotiv mühendislik teknolojisindeki S-AWC (Super All Wheel Control) araç dinamiği kontrol sistemi ve enerji verimli Twin Clutch SST (Sport Shift Transmission) gibi en son yeniliklerle donatılarak hem mümkün olduğunca hızlı hem de güvenli olması sağlanmış. Yeni nesil yüksek performanslı Lancer Evolution X’da; 18’’ jantlar, modele göre Enkei/BBS jantlar, Brembo frenler, Eibach yaylar ile Bilstein amartisörler ile 2.0 lt’lik 4 silindirli 16 supaplı 295 PS DOHC MIVEC turbo beslemeli motor bulunuyor. Selefine göre daha fazla tork (366 Nm) üreten yeni motor, yapısında alüminyum motor bloğu ve silindir kapağı kullanılmasından dolayı 12 kilo daha hafif. Lancer Evolution’da bulunan Twin Clutch SST 6- vitesli şanzıman, debriyaj pedalına ihtiyacı ortadan kaldırırken kaygan ve pürüzsüz bir vites değişimi sağlıyor. Bazı gövde parçalarının da alüminyumdan üretilmesi ile ağırlık azaltırken ağırlık merkezi alçalıyor. Bunun yanında şasinin bükülme dayanımının %40, burulma dayanımının ise %60 oranında artırılması aracın denge ve yol tutuşunu daha da iyileştiriyor.

 
 
< Önceki   Sonraki >

Giriş Formu


Kayıp Parola?

Fotoğraflar


4x4 Off-Road

Motosiklet

Doğa Gezileri

Oyun - Eğlence