4x4 Freelife Anasayfa arrow 4x4 Freelife Dergisi arrow Enerji kazanımında yağlı bir yöntem
Enerji kazanımında yağlı bir yöntem
Yazar Aysin Uysal   

PETDER, 2007 yılında 15 bin 80 ton atık motor yağı topladı. Yapılan hesaplamalara göre, 2007 yılı içerisinde toplanan 15 bin 80 ton atık motor yağının enerji değeri 165 milyon kwh. elektrik enerjisine denk geliyor. PETDER yetkilileri, sadece 2007 yılında toplanan atık motor yağları ile 90 bin kişinin bir yıllık elektrik enerjisi ihtiyacına eşdeğer bir enerji geri kazanımı elde edildiğini açıkladı.

 

Çevre ve Orman Bakanlığı’nın, atık motor yağlarının toplanması ve bertaraf edilmesi konusunda yetkilendirdiği Petrol Sanayi Derneği (PETDER), 2007 yılı boyunca başta Marmara, İç Anadolu, Ege ve Karadeniz Bölgesi’nde olmak üzere toplam 78 ilde, 10 bin 943 işletmeden 15 bin 80 ton atık motor yağı topladı. Çevre ve Orman Bakanlığı’nın AB çevre yasalarına uyum sağlamak amacıyla yayınladığı yönetmelik çerçevesinde yürütülen “atık motor yağı toplama” çalışmaları kapsamında 4 yıl içerisinde toplanan atık yağ miktarı ise 34 bin 443 tonu buldu.  

PETDER, 2007 yılında atık motor yağlarını toplamak ve yasal bertaraf işlemini tamamlamak üzere 10943 işletmeye ücretsiz hizmet götürdü. 1598 tanker dolusu atık motor yağının taşındığı 2007 yılı içerisinde, tankerler arka arkaya dizildiğinde ise 16 km uzunluğunda bir konvoy oluşuyor.

 

1 litre atık yağ 800 bin litre suyu kirletiyor
Yasadışı yollarla yakıtlara karıştırılan, kontrolsüz ortamlarda yakılan ve çevreye bırakılan atık motor yağları çevre ve insan sağlığını tehdit ederken suya karıştığında 1 litre atık yağ 800 bin litre suyu kirletiyor ve kontrolsüz olarak akaryakıta katıldığında ise neden olduğu kirletici emisyonlar sebebiyle insan sağlığına zarar verebiliyor. PETDER Genel Sekreteri Dr. Erol Metin, 2007 yılında PETDER tarafından toplanarak enerjisinden yararlanmak üzere bertaraf ettirilen 15 bin 80 ton atık motor yağı, toplanmayarak denizlere, göllere, nehirlere kontrolsüz olarak bırakılmış olsaydı 12 milyon m3 kullanılabilir suyun kirlenmesine neden olabileceğini ifade etti.

 

Proje için bugüne kadar 6 milyon 500 bin YTL harcandı
Atık yağların toplanması projesi için bugüne kadar toplam 6 milyon 500 bin YTL bütçe harcanırken bu tutarın yaklaşık %50’si bu projeye katılan şirketler tarafından doğrudan finanse edilerek karşılandı. Atık motor yağlarının yönetmelik kurallarına uygun olarak toplanması, taşınması ve lisanslı işletmeler tarafından çevre ve insan sağlığına uygun koşullarda bertaraf edilmesi için gerekli tüm maliyetleri karşılayan PETDER, atık motor yağı üreten işletmelere bu işlemleri bedelsiz olarak yerine getiriyor.

 

 
< Önceki   Sonraki >

Giriş Formu


Kayıp Parola?

Fotoğraflar


4x4 Off-Road

Motosiklet

Doğa Gezileri

Oyun - Eğlence