4x4 Freelife Anasayfa arrow 4x4 Freelife Dergisi arrow Pirelli , WRC için lastik serisini tamamladı
Pirelli , WRC için lastik serisini tamamladı
Yazar Aysin Uysal   

FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nın, 2008-2010 yılları arasında “Tek resmi lastik tedarikçisi” ünvanını alan Pirelli, yeni lastikler tasarladı. 2008 FIA kuralları çerçevesinde, hava basıncı kaybını önleyen köpük kullanılması yasak olduğundan, artık toprak zemin için üretilen lastiklerin, keskin kayalara, kasislere ve aşınmalara karşı daha dayanıklı olması gerekiyor.

 

 

WRC yarışlarının farklı koşullarda ve zeminlerde her zaman aynı heyecanı vermesinin temel unsurlarından olan lastikler, 2008-2010 yılları arasında Şampiyonanın tek resmi lastik tedarikçisi olan Pirelli’nin damgasını taşıyacaklar.  2008-2010 FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nın Tek Resmi Lastik Tedarikçisi Pirelli, Eylül ayında tanıtmış olduğu asfalt için özel olarak üretilen WRC lastiklerinin ardından, toprak zeminler ve zorlu koşulların WRC lastiği Pirelli Scorpion’u tasarladı. Pirelli Scorpion, İtalyan Ralli Şampiyonu Paolo Andreucci’nin pilotluğunu yaptığı Peugeot 307 WRC ile tüm Avrupa’da yapılan testlerle geliştirildi.

Karlı Zeminler için SOTTOZERO Serisi
Pirelli’nin WRC’nin kış koşullarına uygun olarak geliştirdiği bir diğer yeni lastiği olan Sottozero, zorlu kış koşullarında üstün performans ve dayanıklılığı birarada sunuyor. Pirelli Sottozero Serisi’nin Snow ve Ice versiyonları bulunuyor. Özellikle WRC’nin zorlu Monte Carlo ve İsveç etapları düşünülerek tasarlanmış olan Sottozero, 2 versiyonuyla özellikle uzun etaplarda dayanıklılığıyla bu yılki yarışlara heyecan katacak.

Sottozero Snow, asfalt yollar için üretilen P Zero altyapısı üzerine tasarlanmış ve ralli koşullarına uygun olarak güçlendirilmiştir. Hava sıcaklığının çok düşük olduğu yarış koşullarında maksimum performans ve sürüş dinamiği için bu yılki yarışlarda Sottozero Snow tercih edilecek. Sottozero’nun özellikle Monte Carlo Rallisi’nde kullanılması bekleniyor.

Sottozero Ice, WRC’nin en zorlu ayaklarından İsveç Rallisi koşulları göz önüne alınarak tasarlandı. Tamamıyla buzlu pist koşullarında yarışılan İsveç Rallisi, gibi zorlu kış koşullarında engeller Sottozero Ice ile aşılacak. Pirelli mühendisleri buzlu zeminler için lastiğin ebatlarını daraltıp lastik dişlerini buzlu koşullara uygun olarak tasarladılar. Pirelli Sottozero Lastikleri FIA’nın 2009 yılından itibaren Kış Parkurlarında uygulayacağı “Ortak Jant Ölçüsü” kuralına uygun olarak 15 inç ebatlarıyla üretildi.

 

 

 
< Önceki   Sonraki >

Giriş Formu


Kayıp Parola?

Fotoğraflar


4x4 Off-Road

Motosiklet

Doğa Gezileri

Oyun - Eğlence