4x4 Freelife Anasayfa arrow 4x4 Freelife Dergisi arrow 16 Türk okulu Shell Eco Marathon'da yarışacak
16 Türk okulu Shell Eco Marathon'da yarışacak
Yazar Aysin Uysal   

Türkiye’nin genç mühendisleri en az yakıtı en yüksek verimlilikte kullanarak çevreci yeni araç konseptleri geliştirmek ve yakıt tasarrufu alanında yeni bir rekor kırmak üzere, 22-24 Mayıs tarihlerinde Shell Avrupa Eco-marathon Yarışması’nda bir kez daha yerlerini alacak. Geçtiğimiz yılın Shell Eco- marathon birincisi, içten yanmalı motorlu araçları ile bir litre yakıtla 3.039 km. yol katetmeyi başarmıştı.

Avrupa’da teknik öğrenim gören gençlerden oluşan yüzlerce takım, 22-24 Mayıs tarihlerinde bir litre yakıtla mümkün olan en uzun mesafeyi kat etmek için  yarışacak.  Fransa’nın Nogaro Pisti’nde düzenlenecek ve dünya genelinde yüzlerce tasarımın yarışacağı Shell Eco-marathon 2008’de Türkiye bu yıl beşinci kez temsil edilecek. 

Tasarım ve atölye çalışmalarına başladılar
Shell Eco-marathon’a katılarak bilgi ve yeteneklerini uluslararası arenada yarıştırma şansını elde edecek olan Türk gençleri, yarının akıllı araçlarından oluşan projelerinin tasarım ve atölye çalışmalarına başladı. Ekipler, önümüzdeki aylarda, en az yakıtı en yüksek verimlilikte kullanarak çevreci yeni araç konseptleri geliştirecek, ardından bu eserleri, Mayıs ayında Fransa’da düzenlenecek Shell Eco-marathon Organizasyonu’nda yarıştıracak. Tasarlanan araçlar, geleceğin otomobillerini andıran “Prototip” ve dış görünüş olarak yol amaçlı normal otomobillere benzeyen ancak bugünün sınırlı olanaklarına rağmen enerjinin optimum kullanımını hedefleyen “Urban” olmak üzere iki ayrı kategoride yapılabilecek. Ekipler bu organizasyona katılarak, bir yandan da, benzin ve dizel yakıt gibi geleneksel enerji kaynaklarının yanı sıra, LPG, güneş, hidrojen, bio-mass gibi daha temiz enerji türlerini deneme fırsatını yakalayacak.

 

Türkiye’yi temsil edecek okullar
Boğaziçi Üniversitesi, Marmara Özel Yüksek Okulu, Özel Şişli Terakki Lisesi, Eyüboğlu Öğretim Kurumları, Marmara Üniversitesi, Atatürk Teknik ve Meslek Yüksek Okulu, Erciyes Üniversitesi, Özel Kasımoğlu Coskun Fen Lisesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Irmak Okulları, TED Ankara Koleji,  Karadeniz Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi ve Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi öğrencileri.

 
< Önceki   Sonraki >

Giriş Formu


Kayıp Parola?

Fotoğraflar


4x4 Off-Road

Motosiklet

Doğa Gezileri

Oyun - Eğlence