4x4 Freelife Anasayfa arrow 4x4 Freelife Dergisi arrow Yarışlar arrow "doğal engeller" bizi ne kadar engeller?
"doğal engeller" bizi ne kadar engeller?
Yazar Aysin Uysal   

Enduro yarışları, farklı zorluk derecelerinde doğal ve yapay engellere sahip arazi koşullarında sürücü ve motosikletinin dayanıklılığının sınandığı motosiklet yarışı olarak tanımlanır. Bu yarışlarda dayanıklı olması beklenen sadece yarışçılar değildir. Organizatörler bu işe soyunduklarında onlar da bir çeşit dayanıklılık sınavı ile karşı karşıya bulurlar kendilerini. Gelin size 2007 sezonunda geçmiş bir Enduro yarışını anlatayım.

Yazı Taner Eraslan Foto Kaan Verdioğlu

 

EMOK (Enduro Motosiklet Kulübü) tarafından 10-11 Kasım 2007 tarihlerinde Şile'de gerçekleştirilen Türkiye Enduro Şampiyonası 8. Ayak Yarışında kayıt yaptıran 42 sporcudan sadece 20’si finişe ulaşabildi. Yarış Direktörü olarak baştan sona içinde yer aldığım bu dayanıklılık sınavını gelin birlikte tekrar yaşayalım. Özelde Kasım yarışını anlatacağım ama genelde bu yazıyı tüm 2007 sezonunda koşulan tüm yarışlar için okuyabilirsiniz.

Aylar önce başlayan yarış hazırlıklarının son haftasına girdiğimizde fırtınalı karla karışık yağmur uyarısı suratlarımızda hafif muzip bir gülümsemeye yüreğimizde ise hafif bir çarpıntıya sebep oldu dersem nasıl bir hafta sonu geçirdiğimizi birazcık olsun tahmin edebilirsiniz sanıyorum. Cumartesi akşamı başlayan fırtınalı yağmuru sıcacık otel odamızın camından izlerken zorluğuyla ün yapmış Şile parkurunun bu sefer daha da büyük heyecanlara ev sahipliği yapacağı ve katılan herkesin muhteşem hikayelerle evlerine döneceğine hiç şüphemiz kalmamıştı. Son 3 gündür olduğu gibi o gece de erken yatağa girmeme rağmen heyecandan uyuyamadım bir türlü. Aklımda sürekli eksik kalan bir şeyler mi var acaba sorusu ile bir sağa bir sola döndüm sabaha kadar. Büyük sınav başlamıştı benim için.

Sabah ola hayrola...
En büyük zorluğu parkur sorumlularının yaşadığını belirtmeden geçemeyeceğim. Sevgili Hakan Erman ve sevgili Görkem Özgelen'in fedakârlıklarını anlatmak için kelime bulamıyorum. Onlar birer cengâver. Çoğumuzun yatakta henüz uykulu gözlerle tavanı seyrettiğimiz saatlerde onlar çoktan giyinmiş kuşanmış o soğuk sabah ayazında motorlarına atlamış gece boyunca esen fırtına parkurdaki işaretlemeleri bozmuş mu her şey yerli yerinde duruyor mu diye bakmaya gitmişlerdi. Dışarıda çok sert ve soğuk bir rüzgâr, tepemizde ise pırıl pırıl bir gökyüzü vardı. Kaldığım otel odasından Karadeniz'in hırçın sularının dalgakıranı nasıl aşıp havaya saçıldığını seyretmek çok zevkli olsa da tatile değil iş yapmaya geldiğimizi hatırladım birden. Ve aklıma dere ağzı geldi. Senelerdir her yarışta başımıza dert olan kumsalın öteki ucundaki dere bu sene ıslah edilmiş ve yeraltından denize kavuşması sağlanmıştı. Ama tabiat denilen müthiş güc kendini gösterdi ve dere yatağı yer değiştirerek bambaşka bir yerden denize akmaya başladı. Cumartesi günü antrenmanlarda tüm yarışçıların rahatça geçtiği dere, Pazar sabahı geçit vermez bir hal almıştı. Yarışın başlamasına dakikalar kala fark ettiğimiz bu durum karşısında hakemiyle yarışçısıyla mekanikeriyle kameramanıyla tüm ekibin Padok bölgesini süratle terk edip derenin öte yanına akın etmesi inanılmaz bir olaydı. Aceleyle start düzeni yeniden oluşturulduğunda hava hala yağışsız fakat uzaklardan kara bulutlar göz kırpar vaziyetteydi.

 

Kiminin motoru kiminin morali bozuldu...
42 kayıtlı yarışçıdan 32’si starta gelebildi. Diğerleri ya mecburiyetten seyirci tarafına geçtiler ya da gönülleri öyle çekti. İlk birkaç yarışçı kum tepelerinde hoplaya zıplaya dalgalarla kovalamaca oynaya oynaya gözden kaybolmuştu ki korkunç bir yağmur başladı. Kaçabilenler kaçtı, yerinden kıpırdayamayan hakemler ne yapacağını şaşırdı. Zaman karneleri, telsizler, kronometreler, herşey ama herşey sırılsıklam oldu. Start tabelaları uçuştu, direkler devrildi. Ama start bir an olsun aksamadı. Gönülden yapılan bu işte fedakârlık doğal engellere karşı geldi.

Doğal Engeller yarışçıları engelledi...
Yarışçılar tarafından bakınca işler o kadar da iyi gitmiyordu. Kısa süre sonra parkurda güvenlik ve haberleşme desteği veren AKUT ekiplerinden, parkur görevlisi arkadaşlarımızdan ve hakemlerden telsiz anonsları gelmeye başladı. Yarışçıların bazıları doğrudan beni aradı. Debriyaj sıyıranlar, motoru kuma gömülenler vs. vs. İlk etap çok büyük kayıp olmadan atlatılıp ikinci etap koşulmaya başladığında yağmur tüm şiddetiyle yağıyor, fırtına tüm kuvvetiyle esiyordu. İkinci etabın koşulduğu Orman parkuru ilk sınavı geçebilenlerin doğal engeller tarafından engellendiği yer oldu. Aşırı yağış sebebiyle iyice ağırlaşan parkur kimi yerlerde geçilemez olmuştu. AKUT ve parkur ekiplerinin telsiz anonsları sıklaşmaya, stop masasından gelen raporlar ise azalmaya başladı. Orman parkuru bir gidenin bir daha dönemediği canavara dönüşmüştü artık.

Toplu start müthiş bir görsel şölendi...
Saatler 13:30'ü gösterdiğinde start bölgesine sadece 21 kişi gelebilmişti. Muhteşem bir görsel şölen olan toplu start uygulaması bu sene son kez yapılıyor maalesef. Enduro yönetmeliğinde yeri olmadığı için bir daha yapamayacağımız toplu start etabı aslına bakarsanız büyük tehlikeleri de bünyesinde barındırıyor. E3 -yani en büyük en güçlü motorların yarıştığı- sınıfta finişe ilk sırada gelen yarışmacı arkadaşın bunca yıllık deneyimine rağmen yüzündeki ifadeyi gözlerindeki bakışları anlatamam. "Altıncı vitesin sonunu gördüm, inanamıyorum" sözleri her şeyi açıklamaya yetiyordu zaten.

 

One men standing ...

Şile yarışı artık bir ayakta kalma mücadelesine dönüşmüştü.  "Son etap iptal edilse de otele dönsek artık" diye söylendiğini yüzünde kocaman gülümseme ile itiraf eden deneyimli bir yarışçı arkadaş, sanırım olayı en güzel şekilde ifade etmiş oldu. Etrafta bir dolu bezgin insan... Fakat hiçbirisi pes etmek istemiyor... Olay Şile Enduro yarışı olmaktan çıkmış, Amerika'lıların meşhur Enduro yarışı "One men standing" olmuş. Yani ayakta kalan son adam.

Uzun lafın kısası 42 yarışmacının kayıt yaptırdığı yarışı sadece 20 yarışçı bitirebildi. Yarışmacılardan pes edenler oldu ama EMOK-AKUT-TMF görevlileri pes etmediler bir türlü.

 
< Önceki

Giriş Formu


Kayıp Parola?

Fotoğraflar


4x4 Off-Road

Motosiklet

Doğa Gezileri

Oyun - Eğlence