4x4 Freelife Anasayfa
BMW X6'ya Eyes On Design Ödülü
Yazar Aysin Uysal   

Dünyanın ilk Sportif Aktivite Coupe’si X6 Dünya Promiyeriyle birlikte ilk ödülünü de aldı. Detroit Otomobil Fuarı‘nda en dikkat çeken tasarıma sahip otomobile verilen Eyes On Design ödülünün bu yılki sahibi BMW X6 oldu.

 

Dünyanın en ünlü otomobil tasarımcılarının Detroit/ Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı’nda (NAIAS) yılın en başarılı tasarımını belirledikleri Eyes On Design’da bu yıl ödülü BMW aldı.

Büyük bir BMW Coupe'nin sportif zarafeti ile bir BMW Sportif Aktivite Aracının güçlü görünüşünü bir araya getiren tasarımı ile ödüle layık görülen BMW X6,  yeni bir sınıfın doğuşunu simgeliyor. BMW X6’yı diğer araçlardan ayıran, mevcut otomobil tasarımlarından bağımsız olarak yenilikçi tasarımlara yönelmesini sağlayan BMW İleri Tasarım Stüdyosu yepyeni fikirlerin ve tasarımların tartışma ve uygulanma yeri oluyor.

BMW tasarım ekibi başarılarının üç aşamalı metodlarından kaynaklandığını belirtiyorlar. İlk aşamada, BMW Tasarım Ekibi yeni projelerin tasarım özellikleri ve detayları hakkında tam ve eksiksiz bilgi ediniyorlar. Farklı uzmanlık alanlarında deneyimli tasarım ekibi, ortak bir amaca ve anlayışa ulaşma konusunda yoğun bir çalışma yapıyorlar. Ortak noktaya ulaşmak bazen bir yılı aşkın sürelik bir zamanı kapsar. Otomobil tasarımcılarının farklı görüşleri ve taleplere yaklaşımları en doğruyu bulma konusunda sürekli bir yaratıcılığı gerektirir.

İkinci aşamada ortak bir dile ve hedefe uygun olarak belirlenen konseptte, sıradışı estetik ve yenilikçi bir tasarım modeli ana hedefi oluşturuyor. Bu aşamada BMW’nin tasarım felsefesine uygun olarak konseptin birebir modelleri çizilir. Tasarlanan kil modeller, anlama aşamasından sonra yöneticilerin entegrasyonu ve yönetim kurulunun model üzerinde kararında etkilidir. Bu sürecin sonunda BMW’nin felsefesini yansıtan tek model benimsenir.

Son aşamada seçilen kil modelin, makinelerle üretilebilecek bir tasarıma dönüştürülme işlemi esastır. Kil model üç boyutlu fizibilite modelinin yaratılmasını sağlar. Tasarımcılar, mühendisler, üretim mühendisleri ve kil modelciler arasında devam eden süreçte, ürünün -yüzey kalitesinden detaylı fonksiyonlarına kadar- üst sınıf iddiasının üst sınıf bir ürüne dönüşmesini garanti etmek için, ürün milimetre seviyesine kadar geliştirilir.

 

 
< Önceki   Sonraki >

Giriş Formu


Kayıp Parola?

Fotoğraflar


4x4 Off-Road

Motosiklet

Doğa Gezileri

Oyun - Eğlence