4x4 Freelife Anasayfa
Volvo XC90 T6: Saldırgan olmayan aile otomobili
Yazar Administrator   
Güvenlik konusunda haklı bir gurura sahip Volvo’nun yeni 4x4’ü bir tank mantığıyla değil, modern bir otomobil olarak tasarlanmış.
“Bizim mirasımız güvenlik ve kalite. Bu nedenle, tüketici XC90 için bu kadar beklemek zorunda kaldı. Kopya etmek yerine kendi yolumuzu çizmek istedik. Otomobilde özellikle güvenlik konusunda büyük değişiklikler ve yenilikler var”. Bu sözler, dünya lansımanı Ocak 2002’de Detroit Motor Fuarı’nda, Türkiye lansımanı ise 23 Mart-3 Nisan tarihlerinde Kapadokya’da yapılan Volvo’nun arazi aracı sınıfındaki ilk temsilcisi XC90 sunumunda konuşan Volvo Genel Müdürü Göran Larsson’a ait. Aman yanlış anlamayın, güvenlik konusunda haklı bir gurura sahip Volvo’nun yeni 4x4’ü bir tank mantığıyla değil, modern bir otomobil olarak tasarlanmış.

Türkiye’ye gelen Volvo XC90 T6, 275 beygir gücünde ve 2.9 litre motor gücüne sahip. 2003’ün ikinci yarısında gelecek 2004 modeller arasında ise 2.5 litre, 210 beygir gücündeki otomobil seçenekleri de bulunacak. Otomobilin fiyatı 75 bin euro’dan başlıyor. Full aksesuvar bir XC90 T6 ise 96 bin 500 euro’dan satışa sunuluyor.

MÜKEMMEL YOL TUTUŞ
Otomobilde binek otomobillerle eşdeğer bir sürüş ve yol tutuş yakalanmaya çalışılmış. Temel olarak off-road sürüşüne yönelik tasarlanmasa da, elektronik kontrollü dört tekerlekten çekiş sistemi ve 218 mm’lik zemin yüksekliği kombinasyonu, zorlu sürüş şartlarında da iyi performans veriyor.
Aracın çok geniş iz aralıklarına (1634 mm. ön, 1624 mm. arka) ve uzun bir dingil mesafesine (ön ve arka akslar arası 2859 mm) sahip olması, virajlı ve bozuk yollarda da dengenin kolay korunmasına neden oluyor.
Bu boyutlarda bir araç için oldukça kısa bir duruş mesafesi var. Boş yolda, arkamızda otomobil yokken frenleri deneme şansımız oldu ve sonuçtan bir hayli memnun kaldık.
XC90 T6’nın bir önemli özelliği de, standart 4 ileri vitesli Geartronic otomatik şanzımana sahip olması. Bunun açılımı şu: Hem otomatik, hem de debriyaj pedalı olmadan düz vitesli bir otomobil kullanma şansını veren XC90 T6, 1630 kiloluk bir otomobilin, içinde 4 kişi varken atağa kalkmasını sağlayacak derecede güçlü bir motora ve bu motora çok iyi adapte olmuş bir vites kutusuna sahip.


GEÇ OLSUN, GÜÇ OLMASIN
Doğrusunu söylemek gerekirse, fiyatı 75 bin euro’yla, 96 bin euro arasında değişen bir otomobilin direksiyonuna test amaçlı oturduğunuzda, beklentilerinizi de bir hayli yüksek tutuyorsunuz. Ve XC90 T6, bu beklentileri fazlasıyla karşılıyor.
Günümüzün 4x4’lerindeki ortak özellik bu otomobilde de kendini hissettiriyor, yani macera keyfini, konfordan vazgeçmeden yaşıyorsunuz...
Böyle bir otomobili kullandıktan sonra, Volvo Genel Müdürü Göran Larsson’a sorduğumuz ilk soru, Volvo’nun piyasaya bir 4x4 sürmek için neden bu kadar uzun süre beklediği oldu. Larsson “Piyasanın en iyisini yaratabilmek için” yanıtını verdi bize.
Özellikle (4x4 satışlarının yaklaşık yüzde 60’ının gerçekleştiği) ABD pazarında bir 4x4 almak için Volvo markasını bekleyen tüketicilerin olduğunu söyleyen Larsson, Türkiye’ye 2003 model gelen 30 aracın çok kısa sürede ön siparişle tükendiğini, ellerinde bayiler aracılığıyla toplanan 1000 kişilik bir liste bulunduğunu, Ağustos sonrası gelecek 2004 model 70’e yakın aracın ise aynı hızda tükeneceğine inandıklarını söyledi.
Larsson “Güvenlik ve kalite bizim mirasımız. Bu nedenle piyasaya biraz geç girdik. Kopya etmek yerine, kendi yolumuzu çizmeyi tercih ettik ve güçlü ama saldırgan olmayan bir aile otomobili yaratmak istedik” diyor.

ERKEKSİ AMA MAÇO DE?İL

Belki de bu nedenle Volvo XC90’ın şef tasarımcısı Peter Horbury, otomobili “erkeksi ama maço değil, kaslı ama saldırgan değil” sözleriyle tanımlıyor.
Volvo XC90, kompakt karoser yapısına sahip 7 kişilik bir SUV. 4.80’lik uzunluğuyla, Volvo’nun V70 modelinden 87 santim daha uzun. Ama XC90’ın alışılmış bir station wagon olmadığını belli etmek için, V70 ve XC70’deki dik yapılı bagaj kapağı yerine, sportif açıya sahip bir kapak tercih edilmiş. Bagaj kapağının eğimiyle tavan çizgisi kısaltıldığı gibi, aracın da daha kısa görünmesi sağlanmış.
Bu seviyedeki bir otomobilin iç tasarımı da, tabii ki dikkat çekici biçimde özenli tasarlanmış. Havadar, geniş ve kaliteli malzemelerle bütünleşen Volvo’nun büyük camları, içeri bolca ışık girmesini sağlıyor. Gösterge panelleri oldukça berrak, anlaşılır ve sade; son dönem otomobillerde olduğu gibi tabii ki sürücü odaklı bir tasarım benimsenmiş.

NE OLURSA OLSUN GÜVENLİK
Günümüzdeki tüm araçlar için olmazsa olmaz bir kural var artık: Güvenlik... Volvo, yıllardır adının da getirdiği bir alışkanlıkla bu konsepti “araç tipine bağlı olmaksızın güvenlik” aşamasına taşımış.
XC90’daki takla koruma sistemi, stabiliteyi arttıran RSC yani otomobilin yatma açısını ve yanal hızını algılayan bir sensörle öncelikle takla riskini azaltmayı amaçlamış; otomobilin ağırlık merkezi de bir çok 4x4’e göre daha aşağıda tutulmuş.
Araç takla attığı takdirde ise tabii ki yolcuların daha iyi korunması hedeflenmiş. Pasif koruma sistemleri olarak adlandırabileceğimiz sistemle, aracın içine doğru giren tavan panallerinin ya da yan kısımların yolcuların kafalarıyla temas etme riski azaltılmış. Tavan yapısı da normal çelikten dört ya da beş kat daha sağlam olan, sert boru çelik kullanılarak güçlendirilmiş. Ön gerilmeli emniyet kemerleri ise tüm koltuklarda bulunuyor.

Burada bir paratez açmakta fayda var. Otomobil, çarpışma anında da çok güvenli olabiliyor; hem de sadece otomobili kullanan kişi ya da araçtakiler için değil, çarpışmanın yaşandığı diğer otomobil için de...
Nasıl mı?
Otomobil diğer otomobillerden yüksek olmasına ve yüksek yüksek tamponları beraberinde getirmesine karşın, çarpışma anında darbe yaşanabilecek bölgeler geleneksel binek otomobillerle aynı yükseklikte olsun diye, geleneksel tampon yüksekliğinde bir alt çapraz eleman eklenmiş. Bir başka deyişle, Volvo XC90 ile geleneksel bir binek otomobille yaşanan bir çarpışmada, darbe alt seviyede yaşandığı için, diğer tarafta da yaralanma riski azaltılmış.

HEM İŞ VE HEM E?LENCE
Büyük şehirlerde yaşayan herkes için geçerli bir kural var: Ev ile iş arasında geçen zamanı kısaltma şansınız yoksa, o zamanı en azından zevk alacağınız bir şekilde geçirmeye çalışırsınız. Otobüs ya da servisle yolculuk ediyorsanız, bunu arkadaşlarınızla sohbet ederek, kitap okuyarak, müzik dinleyerek yapmaya çalışırsınız. Ya da belki sokaklardaki insanlara bakıp, onlar hakkında kendi kendinize yorum yaparak.
Lüks otomobil sınıfında yolculuk etme şansına sahipseniz eğer, araçların gitgide ev-ofis şekline büründüğünü farketmişsinizdir. Volvo XC90’da da müzik sistemi, nivigasyon sistemi, telefon ve mobil ofis hizmetlerinin tümü mevcut. Volvo’nun 1997’de bir binek otomobilde ilk kez kullandığı Dolby Prologic II sistemi XC90’da da bulunuyor. Otomobil içinde arka koltuktaki yolcuların bile sesleri optimum düzeyde algılayabilmesi için gerekli şartlar oluşturulmuş.
Bir küçük hatırlatma: Otomobildeki sistem, kulaklıklar yardımıyla herkesin istediği farklı müziği dinleme imkanını da sunuyor. Yani önde oturanlar farklı, arkada oturanlar farklı müzik dinleme şansına sahip olabiliyor.
XC90’da Türkiye’de olmasa da yurtdışında kullanılabilecek navigasyon yani yol haritası sistemi de bulunuyor. Bunun anlamı şu: Direksiyon simidindeki bir düğmeye bastığınızda, belirlediğiniz adrese ulaşmanızı sağlayacak bir yol gösterimine sahip oluyorsunuz. Tabii sistemin yanılma şansı da var (!), bize söylenen varış süresini hesaplayan sistemle birlikte sistemin hata payının 50 metreden az olduğu.


GENİŞ AİLELER İÇİN İDEAL
Volvo XC90’ın önemli farklılıklarından biri, otomobilin 5 ya da 7 koltuklu olarak satın alınabiliyor olması. Bizim kullandığımız (ve Türkiye’de satılan 30 otomobil) 7 koltuklu XC90’ın tam koltukları yatırılabiliyor ve bagaj kapasitesi konusunda çeşitli varyasyonlar elde edilebiliyor. Denemedik ama aldığımız bilgilere göre yükleme alanı uzunluğu 1.89 metre, genişliği 1.13 metre ve bagaj alanı da 2404 litreye ulaşabiliyor.
Ortadaki koltuk sırası bilinen binek otomobil koltukları gibi bağımsız sırtlıklara sahip olarak tasarlanmış. Orta sıranın ortası ise çocuk için entegre bir yükseltme minderiyle donatılabiliyor. Bizim kullandığımız otomobilde çocuk koltuğu öne çekilebiliyordu; bu da ön koltukta oturan büyüklerin çocuklara kolay ulaşmasını sağlamak amacıyla düşünülmüş bir detay...
Burada bir parantez açmakta fayda var: Orta sıradaki koltuklar, bana normalden biraz kısaymış gibi geldi. Otururken bu size rahatsız eden bir özellik değil ama yine de diğen 4x4’lerle karşılaştırma yapıldığında dikkat çeken bir detay.
Arka sırada oturan iki kişinin kol dayama minderinin olmaması da dikkatimizi çeken özelliklerdendi.
Peki, peki, kabul ediyoruz, bu kadar kusur kadı kızında da olur...

 

 
< Önceki   Sonraki >

Giriş Formu


Kayıp Parola?

Fotoğraflar


4x4 Off-Road

Motosiklet

Doğa Gezileri

Oyun - Eğlence