4x4 Freelife Anasayfa
snowboard bir ata sporu mu??
Yazar Aysin Uysal   

Laz işi Snowboard: Lazboard

1920’li yıllarda ortaya çıkan ve kısa sürede popüler olan Snowboard, tüm dünyada kış sporu meraklılarının gözdelerinden biri oldu. Ama şöyle bir yerinde araştırdığımızda, bu sporun kökenlerinin hiç de uzakta olmadığını görüverdik. Senenin 7 ayı karla kaplı yüksek dağlarda yaşayan Rize’nin Petran Köyü sakinleri 150 yıldır snowboard yapıyorlardı.


 

 

 

 

 

 

Laz işi Snowboard: Lazboard

1920’li yıllarda ortaya çıkan ve kısa sürede popüler olan Snowboard, tüm dünyada kış sporu meraklılarının gözdelerinden biri oldu. Ama şöyle bir yerinde araştırdığımızda, bu sporun kökenlerinin hiç de uzakta olmadığını görüverdik. Senenin 7 ayı karla kaplı yüksek dağlarda yaşayan Rize’nin Petran Köyü sakinleri 150 yıldır snowboard yapıyorlardı. Arada birkaç ufak tefek fark vardı tabii. Mesela ileri teknoloji malzeme ve ayakkabılar yerine çam ağacından elde çatılmış genişce bir tahta, yönlendirmek için çamaşır ipi ve bir ağaç dalı kullanıyorlardı.

 

Lazboard nasıl bir şey?
Lazboard –ya da yörede bilinen adı ile “üzme” tahtası- yüzyılı aşkın süredir Rize İkizdere bölgesi Petran Köyü sakinlerinin belli başlı nakil araçlarından biri. Yılın 7 ayı kar altında kalan köyde yaşayanlar 1800’lerden bu yana üzme tahtasını yukarılara eşya taşımak, sonra da inerken hızlı bir ulaşım aracı olarak kullanmışlar. Kışın tüm yoların adam boyu karla kaplandığı dağlarda, lazboard an gelmiş hastaların şehre ulaşımında can kurtarıcı bir görev yüklenmiş. Ama ister cankurtaran, ister yük aracı, ister toplu taşıma aracı olarak kullanılsın lazboard yöre halkının daha çocukken öğrendiği zevkli bir spor. Kadınlı erkekli tüm köylüler sıkı birer lazboard ustası aynı zamanda. Ama yöre sakinlerine sorarsanız lazboard’un bu kadar yayılmasının nedeni köylerinde kıraathane olmaması. Böylece gençler boş vakitlerinde eğlence olarak kayıyorlarmış.

Lazboard’un aksesuarları ile bir çamaşır ipi ve bir ağaç dalı.
Üzme, eski dilde “kaymak, kayış” anlamına geliyor. Üzme tahtası en yörede sık rastlanan çam ağacından yapılıyor ve özenle yağlanıp kaygan hale getiriliyor. Lazboard’un temel şekli, yapısı ve ilkesi snowboard ile aynı. Özellikle ilk üretilen snowboard’ların lazboard’a çok benzediği görülüyor. Lazboard’da ayakları sabitlemek için bir düzenek yok. Bu aracı kullananlar ayaklarını tahta üzerine çatılmış çıtaların arasına koyuyorlar. Lazboard’un önünde bağlanmış çamaşır ipi ise frenleme gerektiğinde kullanılıyor. Yavaşlamak istediğinizde elinizle ipi çekmeniz veya ayağınızı lazboard’un arka kısmındaki aralıklardan en sonuncusuna götürerek güç uygulamanız yeterli oluyor. Dönüşleri yaparken yine ön taraftaki ipi kullanabilir veya diğer elinizdeki sopayla dengenizi sağlarken yönünüzü de değiştirebilirsiniz.

 

Dünyada Snowboard’un tarihi…
Dünyanın en ünlü snowboard üreticisi olan Burton’ın internet sitesindeki bilgiler incelendiğinde ilk snowboard örneğinin 1920 yılında ortaya çıktığı görülüyor. Oysa ki Lazboard yaklaşık 1800’lerden beri yapılmaktadır. Lazboardun boyu, genişliği ve yapısı snowboard ile aynı, bu nedenle lazboardun snowboardun atası olduğu kabul edilmektedir.

 

Lazboard Snowboard’a karşı…
22 Şubat 2008, Cuma günü Rize’nin Petran Köyü’nde düzenlenen Red Bull Lazboard yarışında lazboard’cular ve snowboard’cular karşı karşıya geldiler. Kar kalınlığının 3 metreyi bulması bile sporcuların şevkini kırmadı. Keçe yelekleri ve kıl çorapları ile lazboard’cu amcalar, snowboard yapan sporculara karşı parkur ve deneyim avantajını kullandılar. Eleme usulü düzenlenen yarışta 5 lazboard’cu ve 5 snowboard’cu karşı karşıya geldi. İkili olarak çıkılan yarışı 11 - 4 gibi büyük bir farkla lazboardcular kazandı.

Lazboard’u hem yolcu olarak hem de “pilot” olarak denemiş biri olarak çok zevkli bir kar üstü eğlencesi olduğunu söyleyebilirim. Şimdi sıra lazboard’un daha geniş kitlelere yayılmasında.

 

Giriş Formu


Kayıp Parola?

Fotoğraflar


4x4 Off-Road

Motosiklet

Doğa Gezileri

Oyun - Eğlence