4x4 Freelife Anasayfa arrow 4x4 Freelife Dergisi arrow 2007 sezonu 4x4 özet...
2007 sezonu 4x4 özet...
Yazar Aysin Uysal   

2007 Motorsporları sezonunda tüm yarışlar sonlanırken, off-road yarışları tüm hızıyla devam etti. Kasım ayında hızlı bir yarış maratonuna giren ekipler ikişer hafta ara ile Türkiye Off-Road Şampiyonası yarışlarında start aldılar. Puanlar birbirine yakın olunca, 2007 Şampiyonunu belirlenmesi son yarışa kaldı.

WRC formatında bir organizasyon ve 1.2 katsayı
2007 Türkiye HKS Reklam Off-Road Şampiyonası 6.Yarışı, İSOFF tarafından WRC formatında bir organizasyonla Şile’de gerçekleştirildi. 23-24-25 Kasım tarihlerinde 3 ayak halinde koşulan yarışta ekipler 3 gün toplam 385 km uzunluğundaki zorlu etapları tamamlamak zorunda kaldılar.


Foto Erkan Tuyan
Şimdiye dek koşulan en uzun Türkiye Şampiyonası yarışı olan organizasyonda seçilen etaplar ve alınan güvenlik önlemleri WRC yarışları formatındaydı. Tüm İSOFF yarışlarında olduğu gibi yarış güvenlik planı, fotoğraflı yol notları, elektronik start sistemi, her noktada etap görevlileri, sektörleri ile uluslararası standartlarda düzenlenen, 195 görevlinin yer aldığı, 147 km.si özel etap toplam 385 km.lik yarışa 24 ekip kayıt yaptırdı. Türkiye Off-Road Şampiyonasına 1.2 katsayı ile puan veren yarış bu konuda da bir ilke imza attı.

Foto Yiğit Çırpanlı

13 orman etabı, 1 çift kalkış etabı, 1 kapılı etap olmak üzere toplam 15 etap olarak koşulan yarışta 24 ekibin ancak 15’i finiş görebildi.

25 Kasım 2007 günü koşulan 6 Orman etabının ardından son bulan yarışta 3 Kapı Numaralı Suzuki Grand Vitara'yla Aroma Off-Road Takımı adına yarışan Erkan Birinci -Batuhan Altınordu ikilisi Genel Klasman 1.si oldular. 1 Kapı Numaralı Mitsubishi Pajero'lu Volkan Gönülalan-Necmi İnan ikilisi 2., Suzuki Grand Vitara'yla 7 Kapı Numarayla mücadele eden Hakkı Ağaoğlu-Yusuf Öztürk ikilisi 3. olarak kupaların sahibi oldular. Ödül töreninde özel bir kupa da sahibini buldu. Geçtiğimiz günlerde 1 numaralı üyesi İlhan Usta’yı (Elagöz) kaybeden İSOFF camiası, CJ serisi Jeep’ler arasında en iyi dereceyi yapan Murat Taşlıdağ - Kadir Topuz ikilisine özel bir kupa verdi.

Aroma Off Road Takımı'ndan Erkan Birinci - Batuhan Altınordu ikilisi, Genel Klasman ve S2 sınıfında Türkiye Off-Road Şampiyonluğunu sezonun bitmesine bir yarış kala ilan ederken, S1, S3 ve S4 sınıflarında çok yakın puanlarla rekabet eden ekipler sıralama için son yarışı beklemek zorunda kaldılar.

Son yarış ve kesinleşen puanlar
Sezonun son yarışı ise tek ayak olarak 8 Aralık Cumartesi günü Ankara Akyurt’ta ANDOFF tarafından düzenlendi. İki zorlu parkurda geçen yarış az puan farkı ile Şampiyona kovalayan ekiplerin kıyasıya mücadelesine sahne oldu. İki farklı parkurda toplam 6 etap ve 66 km yarışan ekipler sezonu bitirmiş oldular.

Foto Mümtaz Pak

Yarış, Ankara’nın uzun süredir beklediği yoğun yağmur altında 7 Aralık Cuma günü yapılan antrenmanla başlayıp baharı andıran güneşli bir havada 8 Aralık 2007 Cumartesi günü saat 10:45 de Akyurt Büyük Anadolu otel’den start aldı.

Yarışın ilk etabı olan BİOSİS etabı naklen TRT 1 den canlı yayınlandı, Günün sonunda, Genel Klasmanda İbrahim Hakkı Ağaoğlu –Yusuf Öztürk ekibi birinci olurken, Nihat Keskin - Selçuk Altınordu ikilisi ikinci, ve Ümit Uyar - Salih Zeki Akpınar ikilisi üçüncü oldular.

Şampiyonlar gecesi
Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu, İstanbul Hilton Convention Center’da gerçekleştirilen “Şampiyonlar Gecesi”nde 2007 sezonu kapattı.

Bir sezon boyunca 8 ayrı branşta (Türkiye Karting Şampiyonası – mini / ICA-J / ICA), Türkiye Oto-Drag Şampiyonası, Türkiye Pist Şampiyonası, Türkiye HKS Reklam Off-Road Şampiyonası, Türkiye MERTUR Tırmanma Şampiyonası, Türkiye Funkros Birinciliği, Arkas Otomotiv Türkiye Ralli Şampiyonası ve Türkiye Klasik Otomobil Şampiyonası) tam 61 kupanın sahiplerine kavuştuğu gece yaklaşık 900 davetlinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Bu özel gecede 2007 sezonunda aramızdan ayrılan bazı ustalar da anıldı. Türk otomobil sporlarının ilk evrelerinde büyük emeği geçen, Türkiye Turing ve Otomobil Kulübü’nün kurucularından olan Reşat Sarıoğullarıı, senelerdir tüm uluslararası rallilerimizin neticelerini yapan Nedret Aloğlu ve İstanbul Off-Road Kulübü’nün (İSOFF) kurucu üyelerinden İlhan Elagöz bir kez daha anıldı.

İSOFF’a özel ödül
Sezonun bu en özel gecesinde TOSFED ’e bağlı 54 kulüp içinde ''En çok aşama kaydeden ve kendini En çok geliştiren'' kulüp olarak İstanbul Off-Road Kulübü, (İSOFF) bu yıl ilk kez verilen ve TOSFED tarafından gelenekselleştirilecek bir ödülün sahibi oldu.

Off-Road’da 2007 sezonu Şampiyonları
Türkiye HKS Reklam Off-Road Pilotlar Şampiyonu Erkan Birinci
Türkiye HKS Reklam Off-Road Co-pilot Şampiyonu Batuhan Altınordu
Türkiye HKS Reklam Off-Road SIınıf 1 Birincisi Nihat Keskin
Türkiye HKS Reklam Off-Road Sınıf 2 Birincisi Erkan Birinci
Türkiye HKS Reklam Off-Road Sınıf 3 Birincisi Cemil Islıkçı
Türkiye HKS Reklam Off-Road Sınıf 4 Birincisi Murat Taşlıdağ
Türkiye HKS Reklam Off-Road Sınıf 1 Co-pilot Birincisi Selçukhan Altınordu
Türkiye HKS Reklam Off-Road Sınıf 2 Co-pilot Birincisi Batuhan Altınordu
Türkiye HKS Reklam Off-Road Sınıf 3 Co-pilot Birincisi İlyas Sönmez
Türkiye HKS Reklam Off-Road Sınıf 4 Co-pilot Birincisi Nuri Peri
Türkiye HKS Reklam Off-Road Takımlar Birincisi Aroma Off-Road Takımı

 

 

Giriş Formu


Kayıp Parola?

Fotoğraflar


4x4 Off-Road

Motosiklet

Doğa Gezileri

Oyun - Eğlence